
Sveiki draugai!
Boomeris mintyse šiuos žodžius sakydavo nuolat, tačiau nuo šiol tai mes turėsime padaryti už jį - jo šeimininkai, jo šeima, jo gyvenimas. Jis turėjo labai daug draugų, atsisveikinti spėjo su artimiausiais, bet mes pasistengsime, kad mūsų kova su klastinga liga ir skaudūs išgyvenimai nebūtų tik istorija. Per tris ligos savaites sužinojome, tai ko nežinojome beveik aštuonerius metus, norime tai perduoti visiems Boomerio vaikams, draugams, Šarpėjų ir kitų veislių šunų augintojams. Skirkite kelias minutes savo laiko, tai galbūt gali išgelbėti nuo mūsų likimo.
Kadangi turėjome šarpėjų daugiausia žinome apie šią veislę, tačiau visi simptomai būdingi ir kitoms veislėms. Šarpėjus – molosinių šunų grupei priklausanti veislė, kaip ir dauguma kitų populiarių veislių kaip antai mastifai, bulmastifai, vokiečių dogai, bokseriai, korsikos šunys, Bordo dogai ir t.t.. Nors kiekvienas šuo turi savitų sveikatos problemų, visiems jiems būdinga viena silpna vieta – sąnariai. Taip tvirtina medikai. Mes savo ruoštu negalime to nei patvirtinti, nei paneigti, tačiau po visų nuodugnių tyrimų dėl nuolat be jokios priežasties kylančios temperatūros medikai jokio uždegimo mūsų atveju Boomeriui nerado.
Kaip teko skaityti užsienio svetainėse molosams ir ypatingai šarpėjams būdingas užpakalinių kojų ties keliais sanarių patinimai, ko pasekoje pakyla temperatūra. Mūsų atveju patinimo niekada nepastebėjome, tačiau temperatūra pakildavo nuo kelių kartų per mėnesį iki 2-3 kartų per pusę metų.
Klastinga liga – taip pavadinome šį straipsnį, dėl to, kad liga kuri užklupo Boomerį iš tiesų ir yra klastinga. Lėtinis inkstų nepakankamumas, o tiksliau, jų funkcionavimo atsisakymas yra viena iš tų ligų kurias pastebėti yra sunkiausia, dažnu atveju anot medikų, beveik neįmanoma kol nebūna tiesiog per vėlu. Reikia paminėti, kad inkstų veikla gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, ko pasekoje trumpu laikotarpiu būna vadinamasis ūminis inkstų nepakankamumas (dažnu atveju iššauktas babiozės po erkės įkandimo), tačiau jei inkstų veiklos nepakankamumas yra ilgalaikis procesas, kurio metu inkstai po truputi praranda savo funkcionalumą, tuomet, tai jau lėtinis procesas kuris nebeišgydomas. Lėtinis inkstų nepakankamumas priklausomai nuo stadijos gali būti tik kontroliuojamas mitybos pagalba.
Pradžia ir simptomai
Temperatūros pakilimas be jokių akivaizdžių priežasčių. Šuo pradeda elgtis vangiai, suletėja judesiai, nebereaguoja ir nebesielgia įprastai. Kol temperatūra sąlyginai žema iki 39C neparodo drebulio, virš 39C ima drebulys.
Mes temperatūrą dažniausiai slopindavome vaistais Rimadil, tačiau kitų veterinarų nuomone būtų žymiai geriau suduoti Analgino. Jo veikimas greitesnis ir lankstesnis. Sudavus Rimadil temperatūra paprastai dingdavo per maždaug 20 minučių, o Boomeris lyg niekur nieko vėl buvo nuotaikingas, valgė ir žaidė. Toks pagerėjimas visada buvo apgaulingas, leisdavo manyti, kad nieko rimta, tačiau tai buvo pagrindinė mūsų klaida, nekreipėme dėmesio ir nežinojome to pasekmių.
Dar vienas požymis kurį atsigręždami atgal galime prisiminti – padidėjęs išgeriamo vandens kiekis. Šunys, kurie valgo sausą maistą, visuomet linkę išgerti daugiau vandens lyginant su tais kurie valgo ne sausą maistą ir tai sąlygota objektyvių priežasčių, tačiau Boomeris visuomet gerdavo daug tiek kiek jį mes prisimename. Bet kuriuo atveju, dabar mes negalime teigti ar inkstų nepakankamumas jau buvo senai, tačiau šunys geriantys daug taip bando kompensuoti inkstų veiklos trūkumą.
Liga
Kaip jau minėjome staigus temperatūros pakilimas ir po to jos staigus kritimas nieko bloga nežadėjo. Kuomet Boomeriui buvo dar apie 5 metus atlikome kelioliką tyrimų, konsultavomės su keliais specialistai, visi kaip vienas – sąnariai. Galbūt, greičiausia taip, bet niekas nepasakė ir neperspėjo dėl vieno lemtingo dalyko. Kontroliuojamas temperatūros kilimas (iki 39.5-40C) nėra pavojingas, tačiau per didelė temperatūra iššaukia kritinę situaciją.
Mes nesame tuo tikri, tačiau manome kad lemtinga buvo vienos dienos temperatūros pakilimas iki daugiau nei 40C. Tokią mes jau radome grįžę iš darbo, galime tik spėti kokia ji buvo dienos eigoje, nes gyvūnai turi savybę save vėsinti taip kaip sugeba: gulasi ant vėsių vietų, lekuoja. Tai galėjo būti nulemtas būtent sąnarių. Prie tokios temperatūros smegenys išskiria baltymus, kurie užkemša inkstų latakėlius, kas iššaukia inkstų nepakankamumą.
Taigi norime visiems pasakyti, būtina labai atidžiai stebėti augintinio temperatūrą ir jokiu būdu neleisti perkaisti daugiau nei 40C, tokiu būdų kristi gali net ir sveikiausias šuo. Inkstų nepakankamumas atsiranda per kelias artimiausias dienas po aukštos temperatūros užkilimo.
Pastebėjus menkiausius negalavimo simptomus matuokite temperatūrą, o esant kritiniai vėsinkite visais įmanomais būdais ir kuo greičiau. Šuo neprakaituoja, jis šilumą iš kūno atiduoda tik per burną (lekuodami) arba per pėdas, taigi nelaukite kol jis atsivėsins pats - pilkite šaltą vandenį, dėkite ledus, vėsinkite ventiliatoriais - darykite viską, kad tik jo temperatūra kristų kiek įmanoma greičiau.
Pralaimėjimas
Praėjus kelioms dienoms po šios temperatūros pakilimo jis ėmė vemti baltomis putomis, nieko nevalgė ir buvo vangus, tačiau nebuvo nei apatiškas, nei atrodė, kad yra kritinis ligonis. Nesumaišykite ir nupulkite gydyti nuo skrandžio ligų, taip kaip elgėmės mes. Vėmimas labai klaidina, tačiau tai nieko bendra su skrandžio liga, tai ne kas kita kaip organizmo teršimasis šlapalu, kas sukelia skrandžio rūgščių pakilimą. Po pilno kraujo tyrimo pamatėme, kad Boomerio inkstų veikla buvo paralyžuota, pasamonėje mes supratome, kad tai labai blogai ir situacija beviltiška. Pasamonėje mes supratome, kad tai labai blogai ir situacija beviltiška. Organizmas teršiasi, kraujas nėra valomas, šlapalo kiekis nuolat didėja, o organai pradeda atsisakyti. Tokiu atveju viena viltis – dializė. Mes tikėjome, tikėjo pagerėjimu ir veterinarai iš Jakovo klinikos, tačiau net 6 hemodializės rezultato nedavė. Laimėjome tik dvi savaites, tik tiek...
Jums norime pasakyti, kad hemodializė tik viena išeitis esant stipriai babiozės formai, ar ūminiam inkstų nepakankamumui jūsų augintiniui. Taip procedūra brangi ir tik nuo jūsų priklauso ar gelbėsit savo draugą ar ne.
Ką mes darytume kitaip?
Kaip pataria veterinarai, turint molosą būtina jį saugoti nuo sanarių ligų, bet ir be jų yra gausybė ligų kuriomis galima susirgti. Kadangi yra visokių veislių, o molosai tik grupė iš jų todėl svarbiausia yra bendra šuns sveikatos priežiūra:
- Reguliarus pilnas kraujo ir šlapimo tyrimas, jauniems iki 4-5 metų šuniukams kas metus, vyresniems ne rečiau kaip 2-3 kartus per metus.
- Papildomas dažnesnis šlapimo tyrimas (kas 3 mėn.), jei yra įtarimas insktų nepakankamumo.
- Būtinas kasmetinis skiepijimas nuo virusinių ligų.
- Būtina stebėti įvairius, net kartais nereikšmingus pasikeitimus: nuotaika, judesiai, mieguistumas, kitoks maisto ar vandens suvartojimas.
- Ypatingas saugojimas nuo erkių kovo – birželio mėnesiais priklausomai nuo oro. Neveskite be didelio reikalo šuniukų į parkus ar miškus šiais mėnesiais, erkių pavasarinis puolimas gali nepataisomai sužaloti ne tik jūsų augintinį, tačiau ir jus. Nuo erkių apsisaugoti labai sunku ir realiai jokie tepaliukai, skysčiai ar antkakliai nepadeda, todėl realiausias būdas jų išvengti vaikščioti tik tose vietose kuriose erkės nesiveisia.
- Labai svarbu pasirinkti tinkamą gydymo ir profilaktikos veterinarijos gydyklą. Per beveik 8 metus dėl vienokių ar kitokių priežasčių teko pabuvoti keliose pagrindinėse Kauno ir vienoje Vilniaus gydykloje. Tai tik mūsų nuomonė, tačiau kažkada ateityje rinksimės Jakovo kliniką Vilniuje www.vetmed.lt.
Kaip ir žmonių, taip ir gyvūnų atveju, kada su liga reikia kovoti, paprastai būna vėlu. Svarbiausia tinkama prevencija, todėl netgi jei ir viskas šiandien atrodo gražu ir nėra jokio nerimo nepatingėkite ir nepataupykite keliasdešimt litų kraujo ir šlapimo tyrimams, jie gali (ne visada) parodyti tendencijas. Labai svarbu stebėkite nuotaikas, visus net ir mažus pasikeitimus, jie neatsiranda be priežasties, deja mes per dažnai viską suverčiam amžiui, orui ar dar kam nors... Svarbiausia nepamirškite ir savęs, tai mes pamirštame dažniausiai!
Liga neprognozuojama ir jai nepasiruoši. Liga ateina ne laiku ir ne vietoj, viską ką gali padaryti kovoti. Deja, šį kartą ji nugalėjo. Netekome draugo ir šeimos nario.
Vis tik pabaigai galim pasakyti nors vieną kiek paguodžiančią žinią tiems likimo draugams kurie taip pat dėl ligos ar tragedijos neteko savo šeimos nario – klonavimas jau įmanomas. Tiems kas pritaria šiai nuomonei, vieną ką dar galite padaryti netekę savo draugo, pasilikti jo audinių su DNR ir lastelėmis ateičiai. Mes bandysim, Boomeri iki.
In Memoriam Boomer 2002.09.24 – 2010.06.01
Komentarai
nuoširdžiai užjaučiu, žinia tikrai prasta. Kiek mums teko tada bendraut su įvairiais daktarais tiek Kaune, tiek Vilniuje, vilties mažai, tačiau tikėy reikia. Labai tikiuosi, kad jūsų rodikliai yra vidutiniame lygyje, tokiu atveju lašelinės gali padėti, tačiau žinoma jų efektyvumas ir gydymas žymiai ilgesnis. Paguodos yra nes mes gydymo metu išgirdome viltingų istorijų ir tuo tikėjom. Dabar svarbu ypač tinkamas maisto racionas, nevargint ir kantriai lašintis. Hemadializė labai efektyvi preimone nes išvalo užterštą kraują, tačiau ypač pakeičia Šarpėjų išvaizdą (labai sukūdę atrodo). Mums nepavyko, tikiu kad jums pavyks.
Mes turim irgi naujienu -- pries kelias dienas dingo Kanis..
http://www.gyvunugloba.lt/lt/missing/g.26238
Gal susitiks sena bendraamzi sunu rojui..
na nieko nėra amžino, gaila bet liga rimta. Bet niekada negali žinot gal įvyks mažas stebuklas. Linkiu stiprybės, man kas kart skauda kai tenka atrašyt žmonėm patekusiems į tokią padėtį.
nieko nėra amžino. Su Kalėdom! Nauji metai būtinai bus geresni, tačiau bus jau kitokie be vieno iš draugų.
gal dar kas prisimenat, kokie jusu kraujo tyrimo rezultatai buvo? Musu ne sarpejus, pinceriukas. Gal eiga kiek kitokia ligos bus, bet pagrindas eigos vis tiek panasus. Idomu kada nustato inkstu nepakankamuma, o kada tik uzdegima? Ar kraujo rezultatais tik remiasi. Gla yra ismananciu?
aciu
žinokit turim dar kažkur tyrimus, tačiau dabar nepamenu. Beje apie tyrimus, ju rezultatai priklauso nuo aparato su kuriuo atliekami. Aparatas išspausdina bilieta ir jame turėtų būti min ir max leistinos vertės.
P. Kestai, koki gydyma jums skiria? ar suo valgo ka nors?
musu eiga tokia: statom laselines kasdien (jau 7 dienas), sugerem antibiotiku kursa 5 dienas. leidzia dar vaistu nuo vemimo. Rytoj dar bus kraujo tyrimas, ir kaip sake vet.gydyt. ziuresim kuria linklme einam... baisu net pagalvoti...
kalytei 4.5 metu, jauna dar. tai yra tikimybe,kad organizmas dar pakovos...
zodziu, darom ka galim, priesinames is visu jegu. ir tikrai, slapta tikimes geriausio..
na nesu daktaras, nežinau ar tas pats ar nea, bet itariu kad tikrai panašu š rimtą ligą, tavo vietoj kuo skubiau važiuočiau į žinomą veterinarijos gydyklą, nes bet kokia klaida gali būti lemiama.
mūsų metų laiko labradorui diagnozuotas ūmus inkstų nepakankamumas. Gydytojai mano, kad atsirado išvešėjusios gimdos gleivinės pasekoje. Prieš dvi savaites dėl to buvo atlikta sterilizacija. Po kelių dienų šuo pradėjo neėsti. Savaitę laiko yra gydoma antibiotikais. Nuo vakar šuo ne tik neėda, bet ir vemia. Gydomas infuziniu būdu (kartu su lašinėmis lašinami vaistai). Gydytojai sako, kad didesnė tikimybė, jog neišgyvens. Gal teko girdėti apie atvejus, kuomet šunys pasveiksta po ūmaus inkstų nepakankamumo diagnozės?
na dėja bet tikrai neturiu jums naudingos informacijos. Aš tik galvoju, kad jei tai dar vis ūmi stadija šansų tikrai yra, tačiau lašelinės labai neefektyvus būdas, gal šiuo atveju net gi jau reikia atlikti nors vieną kitą hemodializę. Užterštą kraują skeisti vaistais gali neužtekti, reikia suprati kad jei inkstai funkcionuoja tik iš dalies jiems labai sunku išvalyti jau esančius teršalus. Bet suprantu ur tai kad hemodializė labai brangus metodas ir ne kiekvienas taip gali gelbėti draugą. Sėkmės.
Taigi linkiu visiems saugotis nuo erkių ir džiaugtis savo augintiniais ilgai ir laimingai.
Viskas prasidejo pries savaite- Vakare viskas buvo gerai, ryte tamsiai rudas slapimas -iskart nuvykom i Jakovo veterinarijos centra- umiai susirgo sia klastinga liga.- uzsikrete ir Inkstai neatlaike ir pasireiske nepakankumu, rodikliai kai norma 10 buvo 18, kita diena 36 po dvieju dienu 41. ....nevalgo, tik geria, taip sunku apsispresti-siandien atnese savo kamuoliuka-lyg noretu bendrauti, kartais atrodo kad jam geriau-o ryt apsispresti..... turiu vezti migdymui. .....savaite gydymo rezultatu nedave. Labai labai gaila draugo.
RSS naujienos